19. Yüzyıl Apartmanlarının İlk Örneklerinden

128 Yaşında


Barnathan Apartmanı

Barnathan Apartmanı İstanbul

Yaklaşık 130 yıl önce yapımı tamamlanan Barnathan Apartmanları, Galata bölgesinde 19. yüzyıl sonları itibariyle inşa edilen apartman konutların ilk örneklerinden biridir.

Binanın iki girişinde bir tarafta 1892 ve diğerinde 1893 tarihleri, hemen yanlarında ise Musevi takvimine tekabül eden 5652 ve 5654 tarihleri taş üzerine işlenmiştir.

Apartman, ismini dönemin diğer Beyoğlu apartmanları gibi mülk sahibi ailenin adından almaktadır.

Barnathan Apartmanı

barnathan-ext-3
Barnathan Apartmanı, özenli bir restorasyon çalışması sonrasında otel, sergi alanı ve restoranları ile hizmete açıldı.

Barnathan Brasserie

barnathan-ext-4
Binanın giriş katında açılan Barnathan Brasserie, kısa zaman için Beyoğlu bölgesinin en gözde restoranına dönüştü ve misafirlerinin en özel anlarına eşlik etmeyi sürdürüyor.
barnathan-ext

Barnathan Apartmanları mimari olarak bir neoklasik yapı örneğidir.
Kelime anlamı “yeni klasik” demek olan bu mimari akım Antik Yunan ve Roma’dan esinlenmiştir.

Bu bağlamda bakıldığında, gerek mermerlerin kullanımı gerek dökümler Eski Yunan ve Roma’dan esintiler taşır. Klasik antik mimarinin 18. ve 19. yüzyılda yeniden yorumlandığı ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulmasıyla ortaya çıkan “cumhuriyet” fikri mimaride de Roma Cumhuriyeti’nin etkilerinin girmesi şeklinde yankı bulur. Büyük devlet binaları, Antik Yunan eserlerinde sıklıkla karşılaşılan dev sütunlar ve görkem neoklasikle yeniden yorumlanır.Barnathan Apartmanı İstanbul
Kapının yanındaki pencerelerin üst kısımlarında barok ve rokoko tarzı kabartmada kenar kısımlarında defne yaprakları ve ortasında gül motifi yer almaktadır.
Barnathan Apartmanı İstanbul
Kapının üst kısmındaki kabartmada ortada üzüm salkımları, güller, çiçek motifleri ve akant yaprakları yer alıyor.
Barnathan Apartmanı İstanbul
Korkuluk işçiliğinden bir örnek. Merdivenler Marmara mermerinden imal edilmiş, sahanlıklarda ise İtalyan carrara taşı kullanılmıştır.
Barnathan Apartmanı İstanbul
Binanın iki girişinde bir tarafta 1892 ve diğerinde 1893 tarihleri, hemen yanlarında ise Musevi takvimine tekabül eden 5652 ve 5654 tarihleri taş üzerine işlenmiştir..

Barnathan adı nereden geliyor?

19. yüzyıl sonlarından itibaren ortaya çıkan apartmanlar, mülk sahibi bir gayrimüslim ise o ailenin soyadıyla, mülk sahibi aile ismi kullanmayan bir Müslüman ise mülkü yaptıran aile büyüğünün adının sonuna bir “Bey” ifadesi eklenerek isimlendirilirdi.


Aile üyelerinden Buenos Aires’te yaşayan Cesar Alfredo Barnathan'dan aldığımız bilgiye göre bana Barnathan isminin İbranice’de “Natan Peygamber’in Kızı” anlamına geliyor.


Barnathan ailesinin bir anlamda büyüğü olarak anılan Nissim Barnathan (d. 1827-ö. 1907) ise banker ve Barnathan Han’ın sahibiydi. Balat Or-Ahayim Cemiyeti yönetim kurulu üyesi olduğunu gördüğümüz Nissim Barnathan, Osmanlı İstanbul’unda Musevi cemaati içinde de oldukça saygın bir konumdaydı.

Nissim Barnathan and His Children
Nissim Barnathan çocuklarıyla beraber.

Tüm Hikayeyi Okuyun

Eğer Barnathan hikayesi ilginizi çekiyorsa, Barnathan Apartmanları isimli kitabı e-kitap formatında indirebilirsiniz.

  • Meroddi Barnathan Hotel Odalar
  • Meroddi Barnathan Hotel Odalar
  • Meroddi Barnathan Hotel Odalar
  • Meroddi Barnathan Hotel Odalar
  • Meroddi Barnathan
  • Meroddi Barnathan Hotel