Hakkımızda

Meroddi Hakkında

Bir yanıyla Tarihi Yarımada’ya, diğer yanıyla da şehrin eğlence ve lezzet diyarı Beyoğlu’na komşu olan Galata’da 2013’den bu yana tarihi dokuyu özenle ihya etme gayreti içindeyiz.

Şehrin tarihi dokusuna, kültürel renkliliğine ve yerel mimarisine sahip çıkmada öncü bir rol oynayan Meroddi 19. yüzyılda inşa edilmiş tarihi yapılarda modern bir anlayışla konuklarını ağırlıyor.
2013'de kurulan Meroddi'nin temel felsefesi İstanbul'un yerel mimarisi, tarihi ve şehir kültürününü korumaya ve tanıtmaya odaklanmıştır.
Galata bölgesi, tarihsel olarak Ceneviz kimliği taşımasından ötürü bir dönem “Bizans’taki Avrupa” olarak anılan bölge ilerleyen yüzyıllarda da Osmanlı’daki ve “İstanbul’daki Frengistan” şeklinde tanımlandı. Aradan geçen onca zamandan sonra bugün bizler Galata’yı sadece “İstanbul’daki Eviniz” yapma çabası veriyoruz. Konukseverliğimizi tarihi mekânlarda siz kıymetli misafirlerimizin emrine amade kılıyoruz.

Galata Bölgesi Hakkında

İstanbul ile ilgili elimizdeki en eski kaynaklardan biri olan Notitia urbus Constantinopolitanae’de yazılanlara bakılırsa, İstanbul 5. yüzyılda –biraz da Roma’ya öykünerek– idari açıdan 14 bölgeye ayrılmıştı.

Bu bölgelerden 13’ü bugün Tarihi Yarımada dediğimiz ve Bizans İmparatoru II. Theodosius’un surları içindeki alanda yer alıyordu. Diğeri de bu yarımadadan Haliç ile ayrılan ve o dönemlerde Sykai (İncirlik) denildiğini varsaydığımız toprakların yamacında kuruluydu.
Sykai (İncirlik) denildiğini varsaydığımız toprakların yamacında kuruluydu. Bu bölge şehrin 14. Bölgesi olarak adlandırılacak iken, pek uğurlu kabul edilmeyen 13 sayısını Tarihi Yarımada’da bir yerleşime yakıştırmayan Bizanslılar, “13. Bölge” unvanını bugün Beyoğlu’nun Haliç’e bakan yakası için ilan etmişlerdi.

Metnin Devamını Okuyun Kısa Bir Video İzleyin

Barnathan Apartmanı Turizme Kazandırıldı

19. yüzyıl sonları itibariyle inşa edilen apartmanların ilk örnekleri arasında yer alan Barnathan Apartmanı’nı Barnathan Oteli olarak İstanbul’a kazandıran Nar Yatırım’ın firma ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özer’e restorasyon sürecini sorduk.

Devamı için, Home Art dergisinin Haziran 2022 sayısında Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Özer ile yapılan röportaja göz atabilirsiniz.

Konukseverliği tarih sevgisi ile birleştirdik...